Dobre z natury? Kilka słów o drzwiach drewnianych
Prawidłowo wykonane i zamontowane drzwi drewniane pięknie prezentują się w wejściach domów czy pokojów przez wiele lat. Cechują się naturalnym wyglądem i wyjątkową elegancją oraz nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Występują w wielu wzorach, formach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdego stylu – zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Czy poza walorami estetycznymi są także praktyczne i funkcjonalne?
Dlaczego warto zainwestować w drzwi drewniane?
Drzwi drewniane to nie tylko stylowa ozdoba elewacji czy wnętrz. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniom pod wpływem uderzeń czy nieostrożnego użytkowania. Co więcej, cechują się niską rozszerzalnością cieplną pod wpływem oddziaływania temperatury oraz zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Drewniane drzwi do domu pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ nie przepuszczają ani zimna, ani ciepła. Dzięki temu utrzymasz w pomieszczeniach taką temperaturę, jaką najbardziej lubisz. Zużywanie mniejszych ilości energii ma też pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Drzwi z drewna to trafny wybór dla osób, którym zależy na dbałości o naturę również dlatego, że są w 100% biodegradowalne i nie zanieczyszczają przyrody, gdy zostaną zużyte i wyrzucone. Ich zaletą jest także to, że nie musisz ich wymieniać, gdy zdecydujesz się na remont i modyfikację stylu Twojej posesji. Możesz zmienić kolor drewnianych skrzydeł drzwiowych poprzez przemalowanie na wybrany odcień. Warto też zaznaczyć, że wielu producentów produkuje drzwi z wysokogatunkowego drewna, które jest pozyskiwane z lasów certyfikowanych.
Czy drzwi drewniane mają wady?
Drzwi drewniane wykazują długą żywotność, lecz jedynie wtedy, gdy są systematycznie konserwowane. Wymagają pielęgnacji impregnatami oraz malowania raz na kilka lat (zwłaszcza po nasłonecznionej stronie). Zapogiega to pojawieniu się odbarwień, pęknięć oraz innych usterek na ich powierzchni. Ponadto mimo dużej wytrzymałości są dość wrażliwe na wilgotność powietrza, która czasem powoduje puchnięcie drewna, przez co drzwi zmieniają swoje wymiary. Ich minusem jest także stosunkowo wysoka cena. Tańszą alternatywą są dla nich drzwi z materiałów drewnopodobnych (np. płyty MDF), które nie ulegają wypaczeniu.