Drzwi jako element aranżacji wnętrz
Źle dobrane drzwi mają negatywny wpływ na wygląd pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Gdy ich styl i kolor odbiega od wystroju wnętrza, zaburzają aranżację oraz naruszają panującą w niej harmonię. Natomiast umiejętne dopasowanie drzwi wewnętrznych do podłóg, ścian i wyposażenia sprawia, że podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia. Poniżej przeczytasz o zasadach, którymi należy kierować się w wyborze stolarki.
Jak dobrać drzwi do wnętrza domu?
Drzwi wewnętrzne bywają niemal niewidoczne (z ukrytą ościeżnicą) lub dopełniają wystrój wnętrza. Niektóre z nich przykuwają wzrok i są ciekawym urozmaiceniem w pomieszczeniach. Niezależnie od tego, czy wybierzesz zachowawczą aranżację mieszkania, czy postawisz na odważne i niestandardowe pomysły, powinieneś kierować się następującymi zasadami w wyborze drzwi:
- styl i kolorystyka stolarki powinna pasować do podłóg, listwy przypodłogowej, ścian, okien i mebli. Barwy wszystkich elementów nie muszą być identyczne, lecz muszą należeć do tej samej tonacji. Kontrasty powinny wyglądać na zamierzone, a nie przypadkowe;
- drzwi we wszystkich pomieszczeniach mieszkania muszą pochodzić z jednego zestawu i mieć ten sam kolor;
- detale skrzydeł drzwiowych (klamki, zawiasy, okucia) oraz ich wykończenie (połyskliwe lub matowe) nie mogą odbiegać od stylu aranżacji wnętrza;
- nietypowe kształty drzwi, elementy dekoracyjne i geometryczne wzory sprawdzają się w pomieszczeniach minimalistycznych i klasycznych.
Zanim zakupisz drzwi pokojowe zastanów się też nad tym, ile miejsca możesz na nie przeznaczyć. W małych wnętrzach lepiej sprawdzają się skrzydła przesuwne zamiast uchylnych, ponieważ pozwalają na funkcjonalne urządzenie pomieszczenia. Podczas zakupów pamiętaj także o tym, aby nie kierować się wyłącznie względami estetycznymi i zwróć uwagę na jakość wykonania oraz wytrzymałość stolarki.
Gdzie sprawdzają się przeszklone drzwi wewnętrzne?
Podczas zakupu drzwi wewnętrznych należy wziąć pod uwagę bezpośredni dostęp do naturalnego światła w poszczególnych pomieszczeniach. Ciemne przestrzenie można rozświetlić oraz optycznie powiększyć poprzez wstawienie skrzydeł drzwiowych z szybą mleczną. Sprawdzają się one przede wszystkim w pomieszczeniach sanitarnych, kuchniach, wewnętrznych przedpokojach czy garderobach. Wśród aktualnych trendów wnętrzarskich znajduje się zastosowanie w łazienkach w pełni szklanych drzwi, które są bardzo stylowe, przepuszczają światło z innych pomieszczeń i wykazują wysoką odporność na oddziaływanie wilgoci. Natomiast w pokojach, w których wolisz zachować intymność (np. w sypialni lub gabinecie), zrezygnuj z przeszkleń w drzwiach.