Drzwi jako wizytówka mieszkania
Drzwi wejściowe powinny być nie tylko wytrzymałe i bezpieczne, lecz także stylowe i eleganckie. Są wizytówką domu i swoim wyglądem zachęcają zaproszonych gości do przekroczenia progu. Na podstawie tego, jak się prezentują, budynek jest wstępnie oceniany przez odwiedzających. Czym kierować się w wyborze drzwi, aby robiły dobre wrażenie na osobach składających nam wizyty?
Dekoracyjne walory drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe powinny zostać dopasowane do stylu budynku. Ich kolor, wykończenie i okucia muszą współgrać z elewacją, stolarką okienną oraz barierkami przy schodach lub na balkonie. Istotna jest również zbieżność pod względem materiału, z którego są wykonane. W domach zaprojektowanych w stylu tradycyjnym zazwyczaj sprawdzą się skrzydła drzwiowe wyposażone w ozdobne portale, listwy bądź kasetony oraz klasyczne przeszklenia. Jeśli budynek jest inspirowany architekturą nowoczesną, lepszym wyborem będą jednolite kolorystycznie drzwi o minimalistycznej formie. W przypadku mieszkań w bloku drzwi wejściowe powinny pasować do wystroju wnętrz, zwłaszcza do rodzaju wykończenia ścian i podłóg w przedpokoju. Warto zadbać także o to, aby ich estetyka nie odbiegała od charakteru mebli i dekoracji w pomieszczeniu.
Czyszczenie i pielęgnacja drzwi zewnętrznych
Nawet najładniejsze drzwi zewnętrzne nie będą dobrze się prezentować, gdy zostaną zaniedbane przez właścicieli. Użytkownicy powinni regularnie usuwać zabrudzenia z ościeżnicy i płyty. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka z delikatnym płynem do mycia naczyń. Nie wolno przy tym używać nadmiernych ilości wody. Niektóre skrzydła drzwiowe wymagają zastosowania specjalnych preparatów, które są polecane przez producenta danego modelu. Drewniane drzwi do domu wymagają także konserwacji, a także (od czasu do czasu) odnowienia warstwy lakierniczej. Właściwości ochronne ich skrzydeł słabną pod wpływem eksploatacji i oddziaływania czynników atmosferycznych, dlatego trzeba je systematycznie wzmacniać. Należy również prawidłowo korzystać z drzwi, czyli unikać trzaskania czy obijania ich o przedmioty, aby nie przyczyniać się do luzowania skrzydła, powstawania uszkodzeń na jego powierzchni oraz szybkiego zużywania się okuć.